Velika Gorica, 17. lipnja 2026. – U Velikogoričkoj pivnici Turopolje održana je redovna i svečana sjednica Skupštine Zajednice tehničke kulture Zagrebačke županije (ZTKZŽ), na kojoj su članovi Skupštine razmotrili izvješća o radu te odali priznanje najzaslužnijim pojedincima i udrugama u području tehničke kulture.
Redovna sjednica započela je izborom radnih tijela i izvješćem verifikacijskog povjerenstva, nakon čega su članovi Skupštine usvojili zapisnike 39. i 40. redovite sjednice Skupštine ZTKZŽ. Na dnevnom redu našlo se i usvajanje Izvještaja o radu te financijskog izvještaja Zajednice za 2025. godinu, koji su jednoglasno prihvaćeni. U završnom dijelu sjednice raspravljalo se o aktualnim temama i planovima za daljnji razvoj tehničke kulture na području Zagrebačke županije.
Nakon završetka redovne sjednice održana je svečana sjednica Skupštine ZTK Zagrebačke županije, tijekom koje su uručene županijske nagrade tehničke kulture „Rudolf Perešin“ za 2025. godinu. Nagrade su laureatima uručili zamjenik župana Zagrebačke županije Ervin Kolarec i predsjednik Zajednice tehničke kulture Zagrebačke županije Ivan Vlainić.
Nagrade za životno djelo dodijeljene su istaknutim djelatnicima koji su svojim dugogodišnjim radom dali nemjerljiv doprinos razvoju tehničke kulture. Ovogodišnji dobitnici su

prof. Viviana Vretenar iz Društva pedagoga tehničke kulture i informatike Velika Gorica, dipl. ing. Ivan Opić iz Društva inženjera i tehničara Samobor,

Davorin Ištvanović iz Radio kluba Velika Gorica.

Godišnje nagrade uručene su Ljiljani Lozančić, dipl. ing., iz Društva pedagoga tehničke kulture i informatike Velika Gorica,
Mariju Miškoviću, univ. bacc. math., iz Informatičkog kluba VELIK,

Vladimiri Majdandžić, dipl. ing., iz Društva pedagoga tehničke kulture i informatike Samobor, te učenicima Juraju Haraminčiću, Karlu Goršeti i Kristijanu Jerbiću, članovima Informatičkog kluba VELIK iz Velike Gorice, za njihove zapažene rezultate i doprinos promicanju tehničke kulture među mladima.

Posebno priznanje u obliku Povelje dodijeljeno je Društvu pedagoga tehničke kulture Velika Gorica povodom 30 godina uspješnog djelovanja i kontinuiranog rada na obrazovanju djece i mladih u području tehničke kulture.

Svečanost je završila prigodnim domjenkom, a druženje sudionika nastavljeno je u ugodnom ozračju uz delicije turopoljskog kraja. Okupljeni su tom prigodom istaknuli važnost tehničke kulture u razvoju znanja, inovativnosti i stvaralaštva te naglasili potrebu za daljnjom potporom radu udruga i pojedinaca koji svojim angažmanom doprinose razvoju lokalne zajednice.











Dodjela nagrada „Rudolf Perešin“ još je jednom potvrdila bogatstvo i kvalitetu rada brojnih udruga, mentora i mladih talenata koji svojim djelovanjem promiču tehničku kulturu na području Zagrebačke županije.






Zimska škola informatike ( od 3. do 5. siječnja 2022.)
U organizaciji Društva pedagoga tehničke kulture i informatike od ponedjeljka 11. siječnja 2021. do četvrtka 15. siječnja 2021. provedena je tradicionalna, jubilarna, 20. Zimska škola informatike za učenike velikogoričkih osnovnih škola. Iznimno ove godine, uvažavajući aktualnu epidemiološku situaciju, nastava je provedena online, na platformi Microsoft Teams. Zimska škola provedena je u četiri škole od kojih je svaka održala po četiri radionice koje se održane u jutarnjim satima uz vodstvo renomiranih učitelja informatike velikogoričkih osnovnih škola. U provedbu radionica uključili su se članovi Društva pedagoga tehničke kulture i informatike koji su i učitelji informatike u osnovnim školama Eugena Kumičića, Nikole Hribara, Novog Čiča i Nikole Hribara. Radionice su sadržavale tehnike programiranja u FMS Logu, Pytonu i Scratch-u.
Nagradu Rudolfa Perešina za životno djelo uručena je velikogoričkoj učiteljici Evici Šajgo. Na svečanosti u konferencijskoj dvorani samoborskih srednjih škola dodijeljene su županijske nagrade tehničke kulture „Rudolf Perešin“ za 2019. godinu. Dodjeljuje se u dvije kategorije, i to kao nagrada za životno djelo i godišnja nagrada. Nagradu za životno djelo nakon 44 godine rada dobila je Evica Šajgo, učiteljica tehničke kulture iz Osnovne škole Eugena Kumičića u Velikoj Gorici. Godišnja nagrada Rudolga Perišina uručena je velikogoričkoj učiteljici tehničke kulture Katarini Grgić Noršić.
Preko sedamdeset učenika velikogoričkih osnovnih škola u protekla dva tjedna (07. do 18. siječnja 2020. godine) s velikim je entuzijazmom i veseljem pohađalo 19. Zimsku školu informatike u organizaciji Društva pedagoga tehničke kulture i informatike Velika Gorica. Učenici su usvajali znanja kako samostalno, svrhovito i učinkovito koristiti digitalnu tehnologiju te odabrati najprikladnije tehnike ovisno o zadatku ili problemu koji su rješavali. Razvijali su računalno razmišljanje, sposobnost rješavanja problema i vještinu programiranja. Mnogi od njih će novostečena znanja moći pokazati i na natjecanjima znanja koja su uskoro pred njima u drugom polugodištu ove školske godine. Nastava je za učenike bila besplatna, a odvijala se u četiri velikogoričke škole: OŠ Nikole Hribara, OŠ Eugena Kvaternika, OŠ Velika Mlaka i OŠ Novo Čiče. Učenici su bili raspoređeni u četiri skupine – programski jezik LOGO, programski jezik Python (u dvije škole) i Micro:bit. Predavači su im bili učitelji informatike i tehničke kulture velikogoričkih osnovnih škola Emina Gudelj, Kristina Panižić, Dalia Kager i Milan Omrčen. Po završetku 19. Zimske škole informatike, predsjednik Društva Vinko Lujić i predsjednik Zajednice tehničke kulture Grada Velike Gorice Nikica Repač učenicima su za uspješno pohađanje dodijelili prigodne diplome. Polaznike je pozdravio i Neven Topolnjak, pročelnik Upravnog odjela za predškolski odgoj, školstvo i šport Grada Velike Gorice.
U ponedjeljak, 7. siječnja 2019. godine, uz sudjelovanje 50-tak zainteresiranih učenika iz svih velikogoričkih osnovnih škola u informatičkim učionicama OŠ Nikole Hribara, OŠ Novo Čiče i OŠ Eugena Kumičića, započela s radom 18. Zimska škola informatike, koju je otvorio predsjednik Zajednice tehničke kulture Grada Velike Gorice Nikica Repač, prof. Zimska škola informatike se pod pokroviteljstvom Grada Velike Gorice, održava već punih 18 godina za vrijeme zimskog školskog odmora u organizaciji Društva pedagoga tehničke kulture i informatike Velika Gorica.
Zajednica tehničke kulture Zagrebačke županije jučer je uručila godišnje nagrade „Rudolf Perešin“, a jedna od nagrada završila je u rukama velikogoričkog profesora Nikice Repača.